Projektowanie aplikacji mobilnych

Pojęcie aplikacji mobilnej

Aplikacja mobilna, to oprogramowanie działające na urządzeniach przenośnych, takich jak smartfony, czy tablety. Aplikacje mobilne projektuje się głównie pod dwa najpopularniejsze systemy, jakimi jest Android oraz iOS. Każdy z nich ma odrębną strukturę, oraz rozszerzenie pliku wykonywalnego przez co aplikacja pisana na jeden z tych systemów, nie będzie mogła zostać uruchomiona na drugim z nich. Co prawda istnieją inne systemy mobilne, takie jak Windows Phone, czy Blackberry, aczkolwiek aktualnie odchodzi się od nich na rzecz dwóch wcześniej wymienionych.

Jak wyglądają tworzone przez nas aplikacje mobilne?

Aplikacje tworzone przez nas na pierwszy rzut oka nie różnią się niczym od standardowych aplikacji dostępnych chociażby w Google Play. Zasadnicze różnice można zauważyć od strony programistycznej, bowiem są tworzone w technologii webowej, następnie konwertowane odpowiednio przystosowanym do tego celu builderem na wersję mobilną. Taka aplikacja potrzebuje zatem domeny oraz serwera, gdzie może być hostowana. Dodatkowo, każda z naszych aplikacji posiada zaimplementowaną swojego rodzaju blokadę dla komputerów stacjonarnych, laptopów i innego typu urządzeń, które nie są mobilne. Dzięki takiemu rozwiązaniu, próbując dostać się pod adres, na którym aplikacja jest hostowana – nie zobaczymy totalnie nic, bądź otrzymamy informację o błędzie. Pozwala to na pisanie dedykowanych aplikacji tylko i wyłącznie pod platformy mobilne, chociaż w wielu przypadkach taka aplikacja miałaby z powodzeniem zastosowanie również na urządzeniach standardowych.

Skalowalność strony internetowej do postaci aplikacji mobilnej

Ze względu na stosowane technologie, jesteśmy w stanie przekonwertować dowolną stronę internetową, czy aplikację webową z powodzeniem do postaci aplikacji mobilnej. Dodatkowo mamy możliwość zablokowania dostępu do takiej wersji dla urządzeń standardowych. Wymogiem działania takiej aplikacji jest responsywność strony podstawowej, którą również możemy wdrożyć na zlecenie klienta, oraz zastosowanie biblioteki jQuery Mobile. Jeżeli taka strona internetowa posiada dodatkowe zdarzenia typu onclick oraz pochodne, wykorzystywane na urządzeniach standardowych, będzie wymagać to konwersji na zdarzenia bezpośrednio z platform mobilnych – przykładowo zdarzenie „onclick”, które jest wywoływane w momencie kliknięcia myszą, jest zamieniane na zdarzenie „ontap”, czyli stuknięcia palcem w ekran dotykowy smartfona, czy innego, podobnego urządzenia.

Jakie są ograniczenia naszych aplikacji mobilnych?

Jeżeli chodzi o ograniczenia od strony technicznej – nie ma żadnych. Ograniczają nas jedynie aktualne możliwości techniczne języka programowania, oraz specyfikacja sprzętowa. Nasz builder oprócz odpowiednich API do wywoływania funkcji mobilnych, posiada również możliwość eksportu czystego kodu źródłowego w postaci paczki, która zaimportowana do programu Android Studio (w przypadku Androida) daje nam możliwość dowolnej modyfikacji i dodawania ficzerów, które ograniczałyby nas przy korzystaniu tylko i wyłącznie z języka webowego. Stąd nasze aplikacje oprócz wyraźnej przewagi dzięki możliwości skalowania i łatwej przebudowy, mają możliwość zastosowania dedykowanych SDK chociażby z języka Java.

Przewaga webowych aplikacji mobilnych nad aplikacjami native

Aplikacje webowe są dużo wygodniejsze oraz prostsze w późniejszej edycji od aplikacji natywnych. Wprowadzanie zmian odbywa się po stronie serwera, na którym zaimplementowana jest aplikacja, stąd każda aktualizacja w systemie jest natychmiast widoczna bezpośrednio w niej. Nie zachodzi więc potrzeba ciągłego wgrywania dodatkowych update’ów do sklepu, z którego aplikację można pobrać. Dodatkowym atutem jest prosta konwersja takiej aplikacji do postaci pełnoprawnej aplikacji webowej oraz w drugą stronę – z webowej, na aplikację mobilną. Kolejnym z plusów naszych projektów, jest niska waga – porównując aplikacje natywne, które potrafią „ważyć” po kilkaset megabajtów, w naszym przypadku całą wagę aplikacji przejmuje serwer WWW, natomiast sam build aplikacji w postaci chociażby .apk jest lekki i zbliżony do kilkuset kilobajtów.

LOKALIZACJA

DANE KONTAKTOWE

kameal-design

67-120 Kożuchów, ul. Kościuszki 15/6

[email protected]

+48 725079255

FORMULARZ KONTAKTOWY

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Realizujemy usługi głównie dla klientów z miejscowości takich jak: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Krosno Odrzańskie, Świebodzin, Nowa Sól