Skrypty javascript

Czym są skrypty Javascript?

Skrypty javascript pozwalają na rozszerzenie strony internetowej o dodatkowe funkcjonalności. Jest to język w pełni dynamiczny, a co za tym idzie działanie skryptu w przeciwieństwie do popularnych języków back-endowych nie wymaga odświeżania strony internetowej. Wszystko dzieje się na oczach użytkownika, po wywołaniu określonej czynności, tak zwanego zdarzenia, eventu. Skrypty javascript zatem pozwalają na uczynienie strony bardziej interaktywną i przyjazną dla użytkownika. Dodatkowo w dzisiejszych czasach, w modzie są strony bogate w animacje i niestandardowe efekty, za które, pomijając animacje tworzone w CSS, w głównej mierze odpowiedzialne są właśnie owe skrypty. Javascript bazuje na drzewie DOM i jest używany tylko w przeglądarce internetowej, co nie wyklucza bardziej back-endowego zastosowania, bowiem pozwala na to chociażby node.js, który zmienia dotychczasowe myślenie odnośnie tego języka programowania. Javascript jest aktualnie jednym z najszybciej rozwijających się języków programowania, dlatego też warto z niego korzystać.

Czym różni się Java, a Javascript?

Wiele mniej doświadczonych użytkowników sieci web, myli język Javascript z językiem programowania jakim jest Java. Jedyną cechą wspólną, która łączy te języki jest tylko i wyłącznie nazwa. Java – jest językiem niskopoziomowym, pozwalającym tworzyć pełnoprawne aplikacje desktopowe, mobilne oraz również webowe, przy wykorzystaniu apletów przeglądarki WWW. Javascript jest natomiast językiem stricte webowym i wykorzystuje się go tylko przy tworzeniu stron internetowych, czy aplikacji webowych/mobilnych. Tak, javascript pozwala na tworzenie pełnoprawnych aplikacji na telefon.

Czy można stworzyć back-end w Javascript?

Jeszcze całkiem niedawno temu, Javascript był językiem typowo front-endowym, stąd nie pozwalał chociażby na łączenie się z bazą danych, zapisywanie rekordów i jej modyfikację. Dodatkowo działał tylko i wyłącznie po stronie klienta, zatem kod był jawny i każdy mógł go w dowolnym momencie podejrzeć. Sytuacja zmieniła się jakiś czas temu, kiedy na rynku pojawił się node.js, który całkowicie zmienił podejście programistów do owego języka, bowiem rozszerza on możliwości Javascript do roli pełnoprawnego języka back-endowego, w dodatku na jego potrzeby powstał specjalny typ bazy danych, noszący nazwę MongoDB, który de facto różni się nieco strukturą od standardowego mySQL.

Na co pozwala Javascript?

Warto zaryzykować stwierdzenie, że Javascript aktualnie pozwala na dosłownie wszystko. Jedynym ograniczeniem są możliwości przeglądarki internetowej, jeżeli mowa o standardowym podejściu, które swoją drogą szybko się zmieniają. W javascript można tworzyć proste, dynamiczne skrypty rozwijające funkcjonalność strony WWW, typu slider, animowane sekcje na stronie, animowane przewijanie itp., ale również cały back-end w oparciu o node.js.

Jakie biblioteki wykorzystujemy w projektach?

Aby zyskać na czasie, a dzięki temu obniżyć cenę wykonania danego projektu, korzystamy w głównej mierze z biblioteki jQuery, jeżeli istnieje taka możliwość. W wielu przypadkach, znacznie przyśpiesza ona pracę, ponieważ zawiera zestaw gotowych funkcji, czy zdarzeń, których zdefiniowanie w czystym Javascript zajmowałoby nieco więcej czasu. jQuery często mylnie nazywany jest frameworkiem, którym tak de facto nie jest, bowiem jest on biblioteką rozszerzającą i nieco upraszającą czysty język Javascript.

LOKALIZACJA

DANE KONTAKTOWE

kameal-design

67-120 Kożuchów, ul. Kościuszki 15/6

[email protected]

+48 725079255

FORMULARZ KONTAKTOWY

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Realizujemy usługi głównie dla klientów z miejscowości takich jak: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Krosno Odrzańskie, Świebodzin, Nowa Sól